Milli sporcu, final öncesi canlı yayında duygularını TRT Haber ile paylaştı.

"Her şey güzel gidiyor. 13 senedir bu finallere hazırlanıyoruz. 13 senedir final hayaliyle gecemi gündüzüme katarak savaşıyorum. İnşallah çocukluk hayallerimi süsleyen bir noktadayım. Onu altın madalya ile süsleyip ülkemin bu zor gününde armağan etmek istiyorum."

"Finalde gerçek Buseyi seyretmeyi düşünüyorum"

Sürmeneli tek hedefinin altın madalya olduğunu vurguladı.

"Biz buraya gelirken Türk kadını, insanı olarak kendime 'Bir Türk evladının ne bronz keser ne gümüş keser. Benim Türk halkım altın madalyaya layiktir.' dedim. Tek hedefim hayalim olimpiyat altın madalyasını kazanmak. Altın istiyoruz. Onun bilinçiyle buraya geldik. Tam bir Buseyi seyretmediniz. Kendimi tam anlamıyla finale sakaldım. Finalde gerçek Buseyi seyretmeyi düşünüyorum. Eğer bir sakatlık bir kaza bela olmazsa. Her şey gerçekten güzel gidiyor. Maçlarda performansım gitgide artarak devam ediyor."

"Tüm Türkiye olarak tek yürek olmuş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz"

"Manevi destekm olarak Bakanımı (Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharem Kasapoğlu) bizimler birlikte. Trabzonspor Kulüp Başkanı (Ahmet Ağaoğlu) sürekli beni arıyor. Bütün ekip olarak, Team Türkiye olarak, Tüm Türkiye olarak tek yürek olmuş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. İnşallajh güzel sonuçlarla devam edeceğiz."

"Çok çalıştık, çok emek verdik"

"Bu saatten sonra tek istediğimiz dualarlar destek olunması. Gerçekten duaya çok iihtiyçımız var. Çok çalıştık, çok emek verdik. Antrenmanalarda çok ağladım. psikolojik olarak zor zamanlar geçirdik. Ben, ekibim ve antrenörüm Cahit Süme olarak her şey güzel gidiyor. Burada her şeyimiz vereceğiz."

"Ülkemiz bizim atar damarımız, her şeyimiz"

"Her önemli maç öncesi ülkemizde hep kötü olaylar oluyor. 2019'da şehitlerimize, askerlerimize selam vermiştik. Şimdi ise ülkemizdeki yangınlar bizi çok üzüyor. Çünkü ülkemiz bizim atar damarımız, her şeyimiz. Burda kendimiz için savaşıyormuış gibi görünsek de ülkemizi mutlu etmek için daha çok konstastre oluyoruz."

"Altın madalya alıp onlara gönüllerine su serpmek isiyorum"

"Yangınlarda şehit olan var, kötü durumda olanlar var, evleri yananlar var. Sosyal medyaya girmemeye çalışıyorum. Çok üzülüyorum. Onların küçükçük gülümsemesini istediğim için yangınların küçükçük bir su serpmekmek için de elimden gelen her şeyi yapıyorum. İnşallah altın madalya alıp onlara gönüllerine su serpmek isiyorum."

"Bir Türk kadını olarak bunu başaracak güçte ve inançtayız"

"Fizisel ve mental olarak finale hazırım. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Cahit hocama, "Daha yorulmadım. Daha nefes nefese kalıp köşeye kalmadım. Hala enerjim var" diyorum. Hocam da " inşallah bu enerjimizin yüzde yüzünü kullanarak altın madalyayı boynumuza asarız." dedi. Bir Türk kadını olarak bunu başaracak güçte ve inançtayız."

Kokugikan Arena'da Busenaz, Hindistan'dan Lovlina Borgohain'le ringe çıktı. Busenaz çok iyi başladığı ilk rauntta hakemlerin 5'inden de tam puan aldı.

İkinci rauntta da hakemlerde 10'ar puan almayı başaran Busenaz, son rauntta da üstünlüğünü korudu ve altın madalya kazanmak için adını finale yazdırmıştı.

Busenaz Sürmeneli, 7 Ağustos Cumartesi günü TSİ 09.15'te, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda boks kadınlar 69 kiloda finalinde Çinli Hong Gu ile mücadele edecek. Karşılaşma TRT Spor'dan ve TRT Spor Yıldız'dan naklen yayınlanacak.