Mustafa Cengiz, GSTV'de yayımlanan, Serbay Şenkal'ın sunduğu Gündem Özel programında basın mensuplarının gönderdiği soruları yanıtladı.

"Hata yapıyorum ama hiç kimse Galatasaray'a ihanet ettiremez"

Mustafa, programın başında daha önce transferle ilgili söylediği "Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmam." sözünün hatırlatılması üzerine konuştu.

"Galatasaray'ın geleceğini karartmak bana nasip olmasın. Böyle bir şeyi hissetsem bile taraftarımdan binlerce kez özür dilerim ve kafama sıkar giderim. Ben bir kulum. Hata yapıyorum ama hiç kimse Galatasaray'a ihanet ettiremez. Hata yapabilirim. İşimde iflaslar da yaşadım. Çok acı yaşadım, arkamdan çok hançerlendim ama Galatasaray konu olunca ona her şey feda olsun. Bazı taraftarlarımızdan mesajlar alıyorum. Maça geliyorlar ama dönecek paraları yok. Bu insanlara ihanet etmem. Elimden geleni yaparım. Bazı muhalifler bizi beceriksiz ve vasat görüyor. Biz, bazı üçkağıtlarda, dolambaçlı yollara sapmada, yalanlarda becerikli değiliz. Galatasaray, bir kültürdür, dürüstlük abidesi olmak zorundadır."

"Pandora'nın kutusunu azıcık açıyorum"

Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün başkanı, son dönemde talip oldukları oyunculara rakiplerinin de teklifte bulunmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

"Göreve geldikten sonra Inter'den Yuto Nagatomo'ya talip olduk. Inter Kulübü, rakip kulübümüzün teklifini göstermiş. Dizi film çevrildiğini bilmiyordum. Kime talipsek hepsine talip oldular. Emre Akbaba'ya talip oldular. Bana daha fazla ödeterek bir yere varamazsın. Türk futbolu ve Türk ekonomisine zarar veriyorsun. Türkiye'nin içinde kalırsa ekonomiye hareket gelir, harca ama yurt dışına da verdirtme. Gerçi onlar yurt dışı ile iç içe. Bizim gibi değiller. Biz beceriksiziz. Yurt dışı transferlerine bakıyoruz, öyle kalıyoruz. Pandora'nın kutusunu azıcık açıyorum. Tamamen açarsam çoğu insan sokağa çıkamaz." 

Cengiz, Fenerbahçe ile çekiştikleri ve sarı-lacivertli ekibin kadrosuna dahil ettiği milli futbolcu İrfan Can Kahveci'nin transferiyle ilgili detayları paylaştı.

"İrfan Can çok değerli futbolcu. Hala değerli. Rakip takıma gittiği için değeri düşmedi. O da Mesut gibi iyi bir futbolcu. Sevgili Göksel başkanı aradım. Kendisi yazılı teklif istedi. Bize oyuncunun kesinlikle Galatasaray'ı istediği söylendi. Biz de 4 milyon euro ve sonraki satıştan karın yüzde 50'sini teklif ettik. Sonra sponsor da bularak 5,5 milyon euro, maaşını bizim ödediğimiz Linnes, sonraki satışın karından yüzde 20 ve toplam 2 milyon euro bonus önerdik. Karşı taraf çok mutlu oldu. Sonra Göksel Bey beni aradı ve 'Fenerbahçe'nin teklifiyle aranızda uçurum var. Fenerbahçe, 10 milyon euro+3 milyon euro bonus+yüzde 30 kardan pay+Deniz Türüç ve Tolga Ciğerci'yi verdi. Sen kendini benim yerime koy. Hangisini yaparsın?' dedi. Kendisine çıkarlarını düşüneceği için haklı olduğunu söyledim. Sonra hiçbir transferin bedelini açıklamayan Fenerbahçe, açıklama yaptı ve 7 milyon dedi. Ancak kardan payı 11 milyondan sonrası için yapıyorlar. Bu nasıl iş? Bana 10 geliyor, 7 açıklanıyor. Fark 7'den başlamalıydı, neden 11'den başlıyor? Bunu merak ediyorum. Bana değil kendi camiana açıkla."

"TFF limitleri aşanlara ceza vermek zorunda"

Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz, Erencan Yardımcı'nın transferine yönelik eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

Cengiz, genç oyuncu Erencan Yardımcı'nın Misli.com 2. Lig takımlarından Eyüpspor'a 4 milyon 200 bin lira bonservis ücretiyle transfer olmasıyla ilgili de konuştu.

"Erencan konusunda ayıp ediyorlar. 'Siz, 100 bin euro eden bir futbolcuyu 4 milyon 200 bine nasıl gönderdiniz?' diyorlar. 4 milyonda para birimini söylemiyorlar. Euro mu, lira mı belli değil. Buna şark kurnazlığı veya köylü kurnazlığı denir. Biz, kesinlikle limitler içinde kaldık. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği toplantısında sordum. Hangi kulübün ne kadar açığı var açıklanmasını istedim. Mahremiyet nedeniyle açıklanmadı. Harcama limiti aldatıcı. İçinde bütün ücretler, teknik kadronun maaşları, bonservis var. Dürüst, adil ve mert şekilde açıklayın. Ben açıklarım. Benim 1 milyon euroya yakın limitim var.

TFF'ye sesleniyorum. Dedikodulara mahal vermeden lütfen her kulübün ne kadar harcama limiti vardı, ne kadar aştılar açıklasınlar. Ancak açıklayacaklarını düşünmüyorum. Ben 1 milyon euroluk limit içinde kaldım. TFF Lisans Kurulu, tek tek didikledi. TFF, bu konuda dürüst ve açık. Ben UEFA'dan da denetleniyorum. TFF limitleri aşanlara ceza vermek zorunda. Ben aştıysam bana da versinler. TFF, bizim milli kuruluşumuz. TFF'yi zora sokmam ama adil olması için elimden gelen desteği veririm. Bir camiadan korkup birtakım kuralları ertelemek, kırmızı ışıkta geçeni yeşil gibi yazmak, gelecek kuşakları, bir nesli, bir ülkenin mahşeri vicdanını ve ahlakını öldürür."

Mustafa Cengiz,  Emin Bayram ve Ali Yavuz Kol gibi genç oyuncuları ücret almadan başka takımlara kiraladıklarını aktardı.

"Erencan Yardımcı gibi çocuklar, Ozan Kabak gibi bizim geleceğimiz. Emin Bayram'ı Boluspor'a bedava verdik. Ali Yavuz Kol'u da bedava verdik. Rakiplerimiz veya bizim müzmin muhaliflerimizden bir kişi, 'Emin Bayram neden Boluspor'a bedava verildi?' diye sordu mu? Erencan, Ali Yavuz Kol ve Emin Bayram gibi bizim geleceğimiz. Neden onu sormuyorsunuz? Altyapı ligleri oynanmıyor. Bu oyuncular ne yapacak? Paslanacak, ölecek... Emin ve Ali Yavuz, oynamak istediklerini söylüyor. Erencan, 'Eyüpspor'da forvet açığı var. Ben oynarım.' dedi. Bize laf atıyorlar. Erencan'ın 100 bin euro değeri olduğunu söylüyorlar. Neden 100 bin euro, bana göre Erencan milyon euro. Nereden çıkarıyorsun bunu? Hangi mezata, hangi pazara koydun, hangi köle pazarında satıyorsun?"

"Omar'ın maaşını tam ödeyeceğiz"

Mustafa Cengiz, yılbaşında havai fişek kazası geçiren ve lisansı çıkarılmayan Omar Elabdellaoui'nin parasının tamamını ödeyeceklerini söyledi. Cengiz, Norveçli sağ bekin maaşında indirim yapmaya hazır olduğunu aktardı.

"Biz isteseydik Omar hazırdı. Maaşını 1 milyon euro ertelerdik. İstesek bunu yapardık ve çocuk buna hazırdı. Nasıl Emre Akbaba sakatken tam maaşını ödedik, nasıl sevgili Muslera'mız sakatken maaşını tam ödedik, Omar'ın maaşını da tam ödeyeceğiz. Bundan utandık. Sakat adama teklif bile etmedik. Kendimizden utandık. Galatasaray ve Türk kültüründe bu yok. Ancak Erencan'ı söylüyorlar. Edepli ol, müeddep ol yoksa edebini, haddini sana bildirirler.

Beşiktaş Kulübünün "Transferlerin limitler içinde yapıldığına inanmak istedikleri" yönünde açıklamasının hatırlatılması üzerine Cengiz, şöyle devam etti:

"TFF bu konuda çok hassas. TFF, kimin ne yaptığını biliyor. Tek tek incelesin. UEFA'dan istirham ediyorum, incelesinler. Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım yönetiminin UEFA'ya bakan yöneticisi, UEFA'da onları da savunduğum için bana teşekkür etti. UEFA'ya 'Hem Fenerbahçe hem Beşiktaş hem de Trabzonspor'a ceza vermeyin. Türk futbolunun önünü kesmeyin. Türkiye bir futbol ülkesi, lütfen tolerans gösterin.' dedim. Bunu söylediğimde UEFA'nın tecrübeli yetkilileri neredeyse sandalyeden düşecekti. Biz UEFA'ya gittiğimizde bir avukatımız yoktu. Bu arkadaşlar, bütün TFF'yi sonra da bütün devleti alarak çıkarma yaptı. Biz UEFA'ya ve CAS'a ip ipullah sivri külah (ne malı mülkü ne çoluk çocuğu olan, tek başına bir kişi) şeklinde gittik. TFF Sicil Kurulu, dürüst bir kuruluş. Tek tek hesaplıyor. Genç bir futbolcumu yıpratmak çok ayıp. Emin'i, Ali Yavuz'u neden sormuyorsunuz? Sormazlar çünkü kalpleri fesat. Kendileri ne düşünüyorlarsa sizi de öyle görüyorlar. Erencan'dan Eyüpspor memnun olmadığı takdirde aynı bedelle geri alırız. Ancak asla bir üçkağıt yok."

"İmzalamayalım diye mahkemeye verdiler. Bankalar Birliği bile şaşırdı"

Mustafa Cengiz, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile yürüttükleri yapılandırma anlaşmasını mahkemeye taşıyan kulüp üyelerine tepki gösterdi. Cengiz, koronavirüs salgınının tüm spor kulüplerini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

"İngiltere, İspanya ve İtalya hariç yaprak kıpırdamıyor. Onlarda da dengeli kıpırdıyor. Birçok kulüp futbolcularından indirim istedi. Bizde de herkes konuştu, mangalda kül bırakmadı ama sadece Galatasaray'ın futbolcuları ve teknik heyeti indirim yaptı. Bizde de 1-2 kişi indirmeyen oldu ama onların da bir yere geleceğine inanıyorum. Devlete teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Eski Maliye Bakanımıza ve yeni Maliye Bakanımıza teşekkür ederim. Dev bir iş yaptılar. Yeni yapılandırma anlaşmasını daha imzalamadık. İmzalamayalım diye mahkemeye verdiler. Bankalar Birliği bile şaşırdı. Adam 5 yılı, 10 yıla çıkarıyor, faizi en düşük hale getiriyor ama 'Hayır. Galatasaray'ı temdik veriyorlar.' diyorlar. Benden Galatasaray Adası'nı istediler ben de vermedim. Benden önce ne kadar teminat verildiyse aynı teminatı verdim. Senin hisselerin zaten rehinliydi bire gafil, bire aymaz. Biraz oku. Finansmanın vadesi 2,5+7 yıl. 1,5 yıldan sonra faiz ödemeleri, 2,5 yıldan sonra ana para ödemeleri başlayacak." 

"Onyekuru'da 4,3 milyon euro satın alma opsiyonu var"

Cengiz, Fransa ligi takımlarından Monaco'dan kiraladıkları Henry Onyekuru'nun 4,3 milyon euro satın alma opsiyonu olduğunu söyledi.

Mustafa Cengiz, rakiplerinin transferlerinde devreye girmediklerini anlattı.

"Mensah transferine girmedik, teklif bile vermedik ama ihale bize kaldı. Menajerleri araya girdi. Çok ayıp işler yapıldı. Biz, 'Beşiktaş masadaysa biz çekiliriz.' dedik. Onyekuru'da 4,3 milyon euro satın alma opsiyonu var. Zorunlu değil. Kendisi 5 aydır yatıyor. Onyekuru beni affetsin ama bizde bile şüphe vardı. Çok sevdiğimiz bir oyuncu. Sempatik ve düzgün bir insan. Adam herkesi utandırdı. Ey Onyekuru utandırmaya devam et. Mustafa Muhammed olayı da çok büyük. Mısır'ın en değerli oyuncularından. Vurduğu kafa, Metin Oktay kafasıydı. İnşallah Metin Oktay gibi devam eder. Mısır ikiye ayrıldı. Araya her şey girdi. Türkiye'den bir kulüp teklif de verdi ama Fenerbahçe değil. Onlar 2-3 ay önce istedi ama vermediler. Biz, Fenerbahçe masadayken girmedik. Mustafa'ya teşekkür ediyorum. Mustafa'nın lakabı debbabe. Arapça tank demek. Mustafa'dan debbabelik, Metin Oktay ruhuyla gitsin istiyoruz. Kendisi Galatasaray'ın geleceği. Allah onu nazarlardan korusun."

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Portekiz'in Benfica takımından kiraladıkları Gedson Fernandes'in İrfan Can Kahveci alınamayınca gündeme gelmediğini aktardı.

"Hiçbir transfer bir günde bitmez. Aylarca uğraşıyoruz. Hocanın bir sistemi var. Galatasaray çok büyük marka. Biz, bu saygınlığa uygun davranıyoruz. Fernandes, İngiltere kodlarına göre Kovid-19 karantinasında son günde. İngilizler bunun çıkışına ancak ambulans uçakla izin verdi. Evrakların yetişmesi lazım. İrfan Can'ı alsak da Fernandes'i alırdık. Limitlerimiz buna yetiyordu."

"Performansımdan memnun değilim"

Mustafa Cengiz, yönetim performanslarından memnun olmadığını söyledi. Cengiz, hedefinin uluslararası kupalar kazanan bir Galatasaray olduğunu aktardı.

"Performansımdan memnun değilim. Avrupa ve dünya şampiyonu olan, Real Madrid'in karşısında titrediği Galatasaray istiyorum. Hiçbir transfer döneminde memnun değiliz. Memnun olduğumuz anda biteriz. Hiçbir şeyi yeterli görmeyiz. Süper Lig'de oynamak marifet değildir. Ancak her transfer döneminde dayak yiyoruz. Orta saha yok diyorlar, en az golü biz yiyoruz, en sağlam orta saha bizde oluyor. Forvet yok diyorlar en fazla golü biz atıyoruz. Defans yok diyorlar, Luyindama gibi dünyanın en iyi savunmacılarından biri yedek bekliyor. Ben bugün varım, yarın yokum. Lütfen sakin olun ve hocamıza, yönetimlere, oyunculara güvenin. Asla Galatasaray'ın geleceğini karartmayız. Uygun ve optimum olanı yaparız. Ben de taraftar olsam sonsuz transfer isterim ama gerçekler başka." açıklamasında bulundu.

"İnşallah transferler yerine oturur ve hem kendilerini hem de bizleri utandırmaz. Büyük konuşmamak lazım. Bugün çok doğru diye transfer ettiğiniz dünya çapındaki futbolcunun size hiçbir yararı olmayabilir. Biz bunları yaşıyoruz. Bu süreçte Fatih hocam bir eleman gibi canla başla çalıştı. Bir transfer komitesi üyesi gibi çalıştı. Scout ekibime teşekkür ediyorum. Lütfen menajerlerin gazına gelip ortalığı ayağa kaldırmayın. Gelecek yönetimlerin de elini rahat bırakın. Seçilen insanlara güvenin. Ben alamıyorum. Bazı futbolcular 18-20 milyon euro maaş alırken, bir takımı tuttuğu için 3 milyon euroya fit oluyor. 15 milyonu feda ediyor. Ben olsam o futbolcunun 50 metrelik heykelini o stadın giriş kapısına dikerim. Biz Galatasaray kültürü içinde davranan rastgele insanlarız. Sadece hakaret ve küfür etmeyin bize yeter."

Derbi öncesi yeni slogan

Mustafa Cengiz, Süper Lig'de 6 Şubat Cumartesi günü deplasmanda yapacakları Fenerbahçe derbisi öncesi sloganı Julius Sezar'ın söylediği "Veni, vidi, vici" olarak belirledi.

Geçen sezon deplasmandaki Fenerbahçe derbisinden önce Fetih Suresi'nden söylediği "inna fetahna leke fethan mübina" sözünün simge olduğunun hatırlatılması üzerine Cengiz, "Bir şeyi devamlı söylemek onun marjinal değerini düşürür. Bu maçla ilgili Sezar'ın 'Veni, vidi, vici' lafını söylüyorum. İnşallah tersi olmaz. Taraftarımıza 'geldik, gördük, yendik' lafını söylemek nasip olur." dedi.

Cengiz, düzenlenen bağış kampanyasına ilgiden memnun olmadığını belirtt.

"Kampanyayı ben başlatmadım. Taraftarımız başlattı. Geldiğimiz noktadan memnun değiliz. Hiçbir kampanya yapmadık. Daha başlamadık ama 6 milyon liraya yakın toplandı. Bir futbolcu transferi için rakibimiz de açtı. Herhalde 4,5 milyon topladılar. Allah artırsın. O daha çok toplarsa taraftarımızı tahrik eder, benim işime gelir. Toplanan para bizim yıllık elektrik giderimizi bile karşılamıyor. Stadımızın çatısına güneş panelleri koyacağız. 20 milyon liraya yakın gideri var. Bedava koyacaklar. Ancak bir teminat mektubuna ihtiyacımız var. Onu arıyoruz."

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Süper Lig'deki hakem performanslarıyla ilgili görüşlerini aktardı.

"Hakemlerin art niyet, maddi çıkar gibi şeyler sağladığını düşünmüyorum. Genç hakemlerin hata yapmasına rağmen verilmesini istiyorum ama özellikle son günlerde hakemler çok formsuz. Dün bir hakem -O bizi de yaktı- bir maç yönetti. İnsanlar bayağı rahatsız oldu. Verilen bir kırmızı kart var. Bunu formsuzluğa bağlıyorum. MHK'den rica ediyorum. Formsuz hakemde ısrar etmesinler. Benzer pozisyonlarda Diagne'ye cart diye kırmızı veriyorlar, Emre Kılınç'a verilen kırmızı kart var. Aynı pozisyonlara aynı hakem tarafından sarı kart verilmiyor. MHK Başkanı Serdar Tatlı, dürüst bir insan. Ben gelmesini istedim ama bu adamı da TFF'yi de yakıyorlar. Nihat Özdemir mi 'Sarı veya kırmızı kart ver' diyor. Hayır. Onlar da benim gibi bakıyor. Onların da mutlu olduğuna inanmıyorum. İnansam zaten savaş açarım."