İstanbul'da 42 Maslak Alışveriş Merkezi içindeki ESA Arena'da gerçekleştirilen etkinlikte "Milli Takımın Hedefleri" oturumunun konuğu olan Şenol Güneş, futbola başladığı dönemdeki zorluklardan bahsetti.

"Milli takım değerini yok etmeyeceği yüce bir duygu olmalı"

Güneş, kulüplerin Avrupa'daki başarılarını önemsediğini ve başarılı oldukları zaman oyuncu satışı yapılabildiğini söyledi.

"Bizden beklenen dünya kupası ve Avrupa şampiyonasında başarılı olmak. Ülkemizi iyi temsil etmek, herkesin beğenisini kazanırken iyi oyun ortaya koymak. Aynı zamanda aile havasını oluşturabilmek. Göreve geldiğimde de söylemiştim, bizim ortak hayalimiz olsun, ortak hedefimiz olsun ve ortak çalışma yapalım. Bu sözü yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. 'Bizim çocuklar' ifadesini de yerleştirdik. Bu da bir markadır ayrıca. Bunu yaptığınızda kendi içerisinde oluşan bu grup, bir başlangıçtı. Bundan sonra da gelmesi gerekiyor, o yüzden üretime ihtiyaç var. Bu milli takım herkesin ortak değeri, herkesin eleştiri yapabileceği, sahipleneceği ama değerini yok etmeyeceği yüce bir duygu olmalı. Bulunduğumuz FIFA sıralaması üzerinde benzer yerlerde olan takımlara karşı zorlandık. Başarıya giden yolda bazen başarısız sonuçlar alınabilir. Ayak takılmaları olabilir. Bunlardan ders çıkarmak lazım."

"Dünya kupası elemelerinde yeniden hedefi yakalayabiliriz"

Güneş, Uluslar Ligi'nde alınan sonuçları ve 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'ndeki rakipleri değerlendirdi.

"Uluslar Ligi'nde aldığımız sonuçlar itibarıyla başarısız olduğumuzu düşünüyoruz. Ama yarış daha yeni başlıyor. Oradan da gelecek 2 takım dünya kupası play-off elemelerine katılacak. Biz dünya kupası elemelerinde yeniden hedefi yakalayabiliriz. O yüzden hep beraber iyi çalışıyoruz, çalışacağız. Hollanda, Norveç gibi rakiplerin bizden daha iyi görünmesine rağmen onlardan iyi olacağımızı düşünüyoruz. Birincilik hedefimiz var çünkü 1. takım direkt gidiyor. 2. olan play-off oynayacak. Diğer takımlar da önemli, çünkü alacağınız her galibiyet 3 puan getirecek. Ama biz de yeniden büyüme trendi olan bir takımız. Gençleriniz Avrupa Şampiyonası'na katılarak başarıyı gördü, Uluslar Ligi'nde başarısızlığı gördü. Bu başımızdan geçmesi gereken bir hadiseydi. Bu turnuvalardaki olumsuzluklardan dersler çıkararak daha iyi işler yapacağız. Hedefimiz bu."