Göksu Üçtaş Şanlı, 2012 Londra Olimpiyatları'nda cimnastik branşında olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil eden ilk sporcu unvanını elde ettikten sonra boynundaki rahatsızlığın ardından spora ara verdi.

2015'te kızı Lina'yı dünyaya getiren tecrübeli sporcu, yaklaşık 3,5 yıl spordan uzak kaldıktan sonra 2016'nın başında tekrar cimnastiğe döndü.

Son olarak Avrupa Şampiyonası'nda yer aletinde gümüş madalya kazanan Göksu Üçtaş Şanlı, anne olarak madalya almanın paha biçilmez bir duygu olduğunu söyledi.

Fotoğraf: DHA

Milli sporcu, 2015'te kızı Lina'nın doğumundan sonra tekrar cimnastiğe dönmesinin "çılgınca" olduğunu ifade etti.

"Her şeyi yeniden öğrendim. Bir anne olarak cimnastiğe dönmek bana çok şey kattı aslında. Çok daha güçlü olarak döndüm. Şimdi de Lina ile birlikte bazı şeyleri çok daha iyi başardığımızı düşünüyorum."

Fotoğraf: AA

Göksu Üçtaş Şanlı, artistik cimnastikte son dönemde başarıların artarak devam ettiğini belirtti.

"Annelerin çocuklarını cimnastik salonlarına getirmelerini istiyorum. Bugün tohumları toprağa serpmeliler ki 15-20 sene sonra onların meyvelerini alabilsinler. Bu sabır, fedakarlık ve çaba gerektiren bir spor branşı. Eminim istikrarlı ve disiplinli bir şekilde çalıştıkları sürece bunun meyvesini alacaklardır."

Fotoğraf: AA

"Aile her şeyden çok önemli"

Başarılı sporcu, Antrenmanlarının genellikle sabah olduğunu ve öğleden sonralarını Lina'ya ayırdığını kaydetti.

"Kadın evde ne yaparsa ben de aynılarını yapıyorum. Salona gidip antrenman yapıyorum, eve geliyorum, çamaşır, bulaşık, ütü ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Lina ve eşimle ilgileniyorum. Benim için aile her şeyden çok önemli. Aile her zaman sizin yanınızda olan, sevgisini en çok hissettiğiniz kurumdur. Onun için öncelikle aileme bana böyle destek olduğu için teşekkür ediyorum."

Fotoğraf: DHA

Göksu, kızı Lina'nın 2,5 yaşından beri cimnastik yaptığını ve sporun içinde büyüdüğünü kaydetti.

"Ben Lina'nın cimnastik yapmasını tabii ki istiyorum. Yapar veya yapmaz, ben her zaman onu desteklerim, ben onun mutlu olmasını istiyorum. Her konuda destekleyeceğim."

Göksu Üçtaş Şanlı, Avrupa Şampiyonası için Bolu'daki kampın ardından Mersin'e geçtiklerini hatırlattı.

"Lina, babasına, 'yaramazlık yapmayacağım, çok uslu bir çocuk olacağım. Lütfen bir daha gitmesin annem' demiş. Çok üzüldüm ben onu duyunca. Sanki o yaramazlık yapıyor da ben gidiyormuşum evden gibi. Kendimi de suçlu hissetmedim değil ama geldim." 

Fotoğraf: AA

Lina Şanlı: Gözyaşım döküldü

Göksu Üçtaş Şanlı'nın 5 yaşındaki kızı Lina da şampiyona sırasında ilk önce annesinin kaybettiğini sandığını belirterek, "Baktım annem kazanmış. Babam kucağına aldı beni, sonra da gözyaşım döküldü, silmeye kalktım, ağlayacaktım." dedi.